Panele podłogowe – postaw na innowację!

Współczesny design stawia na naturalność rezygnując kopie oraz imitacje. Powracamy do początków oraz podstawowych półfabrykatów – między innymi do drewna. Drewno we pomieszczeniu to nie tylko modny wygląd, dlatego najchętniej bierzemy drewniane podłogi, które są najlepszym fundamentem sumiennie zaaranżowanego wnętrza.
Drewniana posadzka może mieć wiele odsłon, a każdy widzi inne wartości. Przed rozpoczęciem prac, należy ustalić, czy podłoga jest prosta. Jeżeli nie, należy zastosować szpachlowej masy wyrównującej tak, aby powierzchnia była nieskazitelna. Górna część paneli może być pokryta laminatem połyskliwym, matowym albo półmatowym. Im znaczniej połyskliwa płaszczyzna, tym mocniejsze odbicie słońca oraz tym mocniejszy kolor. Podłogi z połyskiem lepiej zamontować w pomieszczeniach, jakie nie są szczególnie mocno nasłonecznione. Posadzki matowe wyglądają znacznie bardziej naturalnie i są dedykowane do pomieszczeń bogatych w naturalne światło. W domowych mieszkaniach panele zapewniają klimatyczny wygląd. Jednak decydując się na panele trzeba brać te o godnych właściwościach oraz parametrach. Chociaż panele dość mocno pociągają brud oraz kurz, to nie sprawiają poważniejszych problemów przy czyszczeniu. Panele należy oczyszczać jedynie mokrą szmatą, która nie pozostawia znacznej ilości wody. Producenci sprawnie zdobywają coraz to wspanialsze rezultaty tworząc chociażby panele podłogowe wodoodporne do kuchni. Reguła jest niezwykle prosta – im wyższa jakość, tym lepszy produkt. Natomiast odpowiedni dobór względem klasy używalności może przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, iż panele podłogowe dzielą się na dwie podstawowe klasy – do użytku kuchennego i do użytku publicznego, a jednocześnie mają aż 6 klas używalności. Istotna jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym lepszy, bardziej niewrażliwy na zniszczenia oraz zniekształcenia. Atrakcyjne gatunkowo panele rozpoczynają się od 8 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do posadzki. Łączy się tylko ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (przystosowane są do łączenia na klej) oraz panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele posiadają solidne zamki, które zapewniają trwałość połączeń w okresie korzystania. Nie warto kupować cieńszych niż 7 mm, bowiem często jakość takich paneli zostawia wiele do życzenia. Natomiast o wytrzymałość na uderzenia informuje właściwe oznakowanie.

Na podstawie planu paneli według klasy przydatności, bezpośrednio powiązanym z natężeniem ruchu, optymalnie jest wybrać takie o symbolu 23, przeznaczone do salonu, korytarza oraz naturalnie kuchni – takie panele dadzą nam pewności solidności przez lata.
Aby poddasze mogło zostać poddane aranżacji na poddasze użytkowe trzeba dokonać zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem dostępnych fragmentów architektury dachu, jako czynnika dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto urządzić w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz urządzeniami za pomocą pilota czy przycisku naściennego. Urządzając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich rozdysponowanie uzależnione jest od ostrości skosów. Wyższe partie poddasza to wspaniałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Gdy już wiemy, jaką role przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści oraz niezwykle wymagających do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż przestrzeń pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, stąd warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez problemu dostosujemy do wszelkich narożników, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najłatwiejszych powierzchni do planowania i adaptacji, ale jest kilka zasad i stałych, których przestrzeganie bardzo ułatwi nam adaptację poddasza. Nim jednak podejdziemy do działania, musimy przygotować szczegółową ocenę poziomu technicznego obiektu, a wówczas odpowiedzieć sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ów remont wykonać i czy będzie nam się to dosłownie opłacało.

One thought on “Panele podłogowe – postaw na innowację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × jeden =