Dowiedz się więcej o kominkach!

Nie bez powodu buduje się w niektórych pomieszczeniach, bez możliwości instalacji komina – na przykład w mieszkaniach w bloku – atrapy kominkowe albo kominki gazowe. Stanowi to pośrednie rozwiązania dla tych, którzy chcą mieć w swoim salonie choćby kawałeczek owego urokliwego wyposażenia.
Aranżując salon z kominem, powinniśmy głęboko się zastanowić nad charakterem, w jakim ma być urządzone lokum. Przeważnie decyduje o nim design obudowy kominka. Może ona być wykonana w stylu retro z kamienia, kafli bądź cegły albo z wyrobów dedykowanych stylowi nowoczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o jednakowo właściwy kolor osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie główną dekoracją wnętrza, czy również będzie się w nie wtapiał. Warto również pamiętać, że wbrew potocznym opiniom kominek można zamontować również we pomieszczeniach klasycznych, jak także nowoczesnych. Duże znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma również wybór rodzaju kominka. Tutaj wytwórcy proponują urządzenia przytwierdzone do ściany, kominy dwustronne czy narożne. Jeżeli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne wykonanie osłony kominka, prócz zwyczajnego kamienia możemy wyszukać także prostą, ale niesamowicie efektowną cegłę lub ładne kafle, które wprowadzą do naszego domu charakter wiejskiej chaty. Bywa także, iż obecność kominka w mieszkaniu jest zaznaczona przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy lub odbiegającym zarówno pod względem faktury, ale i również koloru wykończeniem – kamiennym lub ceramicznym. Komin często lokalizuje się też przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez którą zwykle ucieka najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka umożliwi ograniczyć te straty. Ponadto takie podejście pozwoli postawić po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania albo wypoczynku na świeżym powietrzu.

Drzewo do kominka powinno być jej jak najmniej wilgotne, gdyż gorzej się pali i zazwyczaj jest zanieczyszczona. Obowiązkowe jest doprowadzenie do komina świeżego powietrza z, zewnątrz, co zapewnia prawidłowe jego działanie.
Dobrze zawsze pamiętać, iż połączenie czarnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej użyć jeden z cieplejszych odcieni drewna – albo użyć ciemne drewno, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy również pamiętać, iż kominki opalane drewnem potrzebują miejsca na zbieranie drzewa. Ponadto należy troszczyć się o żar, zaś to wiąże się z potrzebą przynoszenia drzewa. Najlepiej zatem, żeby pomieszczenie przechowywania drzewa nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zadeklarujemy, musimy mieć na uwadze, że jego wykończenie winno pasować ze stylem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy wolimy design nowoczesny czy tradycyjny, kominek może być ważnym punktem naszego salonu. Planując kominek należałoby wziąć pod uwagę obustronne położenie względem siebie telewizora, kominka i mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprawidłowy sposób postawimy telewizor i kominek koło siebie, w pokoju zamiast atmosfery odpoczynku zapanuje artystyczny nieład. Architekci wnętrz sugerują zamontowanie komina i telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak aby projekt salonu wyznaczał jednolitą całość. Bezpieczne a także przyjemne w eksploatacji są również kominki elektryczne Analogicznie jak kominki ekologiczne nie wymagają podawania opału bądź odprowadzania spalin, w tym przykładzie natomiast nie dochodzi nawet do powstania płomienia.

One thought on “Dowiedz się więcej o kominkach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 20 =