
Domy energooszczędne – sprawdź największe korzyści!
Korzystna inwestycja to bez wątpienia taka, która prędzej czy później zacznie procentować. Moim zdaniem bez wątpienia taka inwestycją jest budowa energooszczędnego domku.
Wygląda na to, iż wciąż często dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać wyłącznie przez parę miesięcy (i to z różnorodnym natężeniem), podczas gdy światło i wszystkie urządzenia elektryczne pracują na wysokich obrotach przed okrągły rok. Dom pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, aby nie było niekontrolowanego napływu zimnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Pomimo, iż obsługa budynku pasywnego jest tania, ich budowa nadal nie napawa się wielką renomą. Wywołane jest to wielkimi nakładami finansowymi, jakie na samym wstępie musi ponieść deweloper. Zakup materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze zaplanowanym i stworzonym domu pasywnym koszty zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych zalicza się także dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie opracowanym budynkiem, który zużywa nawet ośmiokrotnie mniej energii niż budynek standardowy.
W dzisiejszych czasach domy energooszczędne to już standard. Rachunek jest prosty, jednorazowa inwestycja zwróci się już po kilkunastu latach a wtedy będzie generować sporą oszczędność.
Identycznie jak w przypadku domków pasywnych na końcowe koszty budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, które maja przydać się do znacznego obniżenia zużycia energii. Domy energooszczędne mają mniejsze zużycie energii, ogrzewania i ciepłej wody. Efekt uzyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle domku, właściwemu usytuowaniu na nieruchomości, izolacji, czy przemyślanemu rozkładowi pomieszczeń. Duże przeszklenia pozwalają maksymalnie zagospodarować promieniowanie słoneczne i jego ciepło. Na uwagę zasługuje także wykorzystanie kolektorów słonecznych (uzyskujemy dodatkową moc), lub rekuperatorów, pozwalających na pozyskiwanie energii z powietrza wydostającego się z domku. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione początkowo koszty często zwracają się już po kilku latach. W domach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczne straty energii. Trzeba też liczyć się z trudnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto nadmienić, że budowa szkieletowa ścian w połączeniu z niesamowicie wytrzymałymi fundamentami i posadzką umożliwi osiągnąć fantastyczne parametry termiczne ścian. Żeby ograniczyć zużycie energii, w budynkach niskoenergetycznych, analogicznie jak w domach pasywnych, powszechnie wykorzystuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do zdobywania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i model domku ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Odnosi się to zwłaszcza do domków drewnianych a także tych z bali, które bardzo często są nazywane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym wyrażeniem. Dobry dom to taki, który jest tani w utrzymaniu oraz niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domu z firmą budowlaną zależy od regionu, w jakim budujemy.
Dopiero u was znalazłem odpowiedź na moje pytanie, dzięki!