Oczko wodne – najważniejsze zagadnienia!

Moim zdaniem w budowie oczka najistotniejszy jest plan. Warto zapoznać się z informacjami, jakie można wyszukać w Necie, aby nie popełnić zasadniczych błędów i uniknąć późniejszych poprawek.
Zanim wystartujemy z budową trzeba wyposażyć się we wszystkie konieczne produkty: drobny kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym czy liną, dzięki którym dokładniej będzie można ocenić układ oraz wielkość zbiornika. Do wykonania wszystkich prac konieczne są poziomica, sznur do określania poziomu wody. Pomyśleć także trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Światło oczka wodnego można stworzyć w formie lamp stojących umieszczanych na brzegu lub jako światło dna, z lampami zamontowanymi pod wodą. Część lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest zamontowanie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem problemu może stanowić rozwinięcie nad stawem siatki zabezpieczającej, ewentualnie systematyczne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest mocno pochłaniającym zajęciem. Małe oczko wodne możemy również zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, pośród krzewów, jakie zapewnią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich niewielkich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Istotne jest również dobre zabezpieczenie foli – dzięki temu obniżamy niebezpieczeństwo uszkodzenia jej przez ostre kamienie a także silnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przekłuciem możemy też skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy a także folii ochraniających przed korzeniami.

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie normalnej wielkości. Nie będzie to jednak staw kąpielowy, ale doskonałe miejsce, w jakim poczujesz się jak nad mazurskim jeziorkiem.
Wielkość oczka powinna być dobrana do rozmiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego przemieszczania się po posesji. Jego wymiar warto wybrać tak, by zbiornik akcentował jedynie estetykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz zagospodarować do utworzenia wzniesień, na których umieścisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje szkodliwe a także przeciwdziałają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której gwiaździste liście blokują dostęp światła do dna zbiornika, a tym samym blokują rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można dodatkowo zainstalować woreczki z kwaśnym torfem – one także zmniejszają proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to szczególnie istotne, jeśli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie starczyć. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt prosty w formie, którego podstawową funkcją będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać również dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć dobrze brzegi zbiornika wodnego płotkiem czy murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, umiejscowionej płytko pod lustrem wody, by dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem używania gotowej konstrukcji jest to, iż da się w ten sposób sporządzić jedynie niewielkie oczko, bo gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 140 cm w największym wymiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich wariant do właściwej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, bo nawilżają powietrze oraz tworzy orzeźwiającą świeżość w gorące ciepłe dni. Projektanci ogrodów zalecają, by oczko wodne było zlokalizowane w centralnym miejscu naszej części, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, by staw komponował się z przyrodą ogrodu oraz pasował do całej koncepcji otoczenia. Trzeba podkreślić, że w przydomowym ogrodzie szczególnie pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające niesymetryczne kontury brzegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × cztery =