Aranżacja poddasza – innowacje roku 2018!
Aranżacja poddasza w domu jednorodzinnym zwykle jest dużym wyzwaniem. Koszt modyfikacji oraz docieplenia poddasza mieszkalnego zależny jest od jego późniejszego przeznaczenia użytkowego, wymiarów a także naszych osobistych preferencji.
Na poddaszu równie doskonale można zbudować dodatkowe sypialnie, toaletę, albo zwykły schowek. Do przygotowania wstępnego kosztorysu niezbędne będzie precyzyjne ustalenie kształtów całego wnętrza. Skosy są nieodłącznym aspektem większości pomieszczeń urządzanych na poddaszu. Jednakże ich zagospodarowanie bywa uciążliwe. To popularne, jednak błędne rozumowanie, zwłaszcza w przypadku poddasza średniego czy stanowiącego jedno pomieszczenie. Pragnąc spożytkować ustronność i nastrojowy klimat poddasza, możemy zaaranżować w nim biblioteczkę wraz z stanowiskiem do lektury. W tym projekcie warto zamówić wykonanie regałów na lektury dopasowanych do skosów. Dzięki temu perfekcyjnie wykorzystamy wszelkie zakamarki, a rodzinna biblioteka nabierze unikatowego klimatu. Aranżując kącik do czytania, obowiązkowo musimy wspominać o odpowiednim świetle, które nie będzie niszczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem wielkich problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to szczególna przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeżeli na poddaszu zamontowano szczelne okna, to para woda gromadzić się będzie na ściankach a także suficie w konsekwencji, czego w mieszkaniu może pojawić się grzyb. Należy tez pamiętać o drewnianych elementach budowy, które wymagają szczególnej termoizolacji poddasza. Część poddasza może być słabo oświetlona, część zaś wręcz przeciwnie. Biurko winno natomiast stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze oświetleniem dziennym. Dodatkowo, w takim układzie, warto też pamiętać konieczności doposażenia okien w żaluzje lub zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z letnim, ostrym słońcem wdzierającym się przez okna.

Sypialnia na poddaszu to wielkie szczęście. Należy je odpowiednio wykorzystać, nie marnując żadnego metra. Można to osiągnąć np. dzięki pomalowaniu skośnych ścian bezpośrednio ponad łóżkiem i sufitu, na ulubiony odcień. A dzięki temu już zawsze będziecie wstawać wyłącznie prawą nogą.
Aby poddasze mogło być oddane do adaptacji na poddasze użytkowe trzeba przeprowadzić zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem dostępnych punktów konstrukcji dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w radiowe sterowanie oknem a także akcesoriami za pomocą pilota lub przełącznika naściennego. Wyposażając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich rozdysponowanie uzależnione jest od ostrości skosów. Wyższe partie poddasza to wspaniałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Kiedy już wiemy, jaką role przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści a także wyjątkowo wymagających do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, iż okolica pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dobierzemy do wszystkich narożników, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najprostszych przestrzeni do aranżacji oraz adaptacji, ale jest kilka wskazówek i stałych, jakich przestrzeganie zdecydowanie ułatwi nam adaptację poddasza. Zanim jednak podejdziemy do działania, musimy przeprowadzić gruntowną analizę poziomu technicznego budynku, a następnie odpowiedzieć sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie owy remont zrealizować a także czy będzie nam się to faktycznie opłacało.
Czekam na kolejne materiały!