Sprawdź oryginalne projekty na aranżacje balkonu!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne materiały, warto zakupić drewniane osłony na doniczki bądź wybrać ceramikę, która prezentuje się geometrycznie, a w dodatku jest wyjątkowo dobrym lekarstwem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na małe tarasy optymalnie jest wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy ukryjemy do skrzyni. Oryginalnym wyjściem są także stoliki montowane na poręczy albo w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają dobrze i nie zajmują wiele miejsca. Mogą być rozłożone na stałe lub tymczasowo. W przypadku średnich tarasów warto również wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki lub doniczki z kwiatami. Rolę oświetlenia na małym balkonie może wykonywać świecący łańcuch obwiązany wokół poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo mały balkon można znaleźć odpowiednio estetyczne rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż tradycyjny balkon ma około metra szerokości. Balkon można efektownie oświetlić tworzą magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na szerszym zaś można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące bądź na stałe zamontować kinkiety. Szczególnie znanym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z tarasami z czasów PRL. Dzisiaj wracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Szczególnie ważnym punktem aranżacji tarasu czy balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od upodobania właścicieli. Niektórzy także rezygnują z pewnych odmian, ponieważ są niebezpieczne dla zwierząt, a żaden spośród mieszkańców nie potrafi odzwyczaić kota skubania roślin doniczkowych.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są odpowiednio przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich estetyka i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odrestaurowania posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez przeszkód poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość częstej wymiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do przyszłej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie wymaga kapitalnej przebudowy, a uszkodzone są wyłącznie poszczególne płytki, warto poddać naprawy jedynie trefne sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, wówczas za pomocą młotka i dłuta finezyjnie stłuc kafelek i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zachowuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się słoneczną pogodą przez pełny rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Ważne jest również, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak wciąż będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało lub purpurowo, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w mieszkaniu. Planów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu powinno się dobrze przeanalizować.

One thought on “Sprawdź oryginalne projekty na aranżacje balkonu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × pięć =